13 березня 2014 року
Загальнофізичний семінар «Проблеми сучасної фізики»: десять років плідних наукових дискусій
У лютому 2014 року виповнилося 10 років з часу відновлення роботи загальнофізичного семінару «Проблеми сучасної фізики». Проведення подібних наукових заходів було ініційовано директором Інституту теоретичної фізики імені О. І. Ахієзера Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», академіком Миколою Шульгою за активної організаційної підтримки професора кафедри теоретичної ядерної фізики Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Валерія Ходусова.
Необхідність такого семінару вже давно було обґрунтовано багатьма вченими Харкова: існували як потреба неформального спілкування на загальнофізичному рівні, так і бажання поділитися своїми досягненнями, бути в курсі сучасних досліджень науковців. Захід відразу набув загальноміського статусу, наразі в ньому беруть участь вчені-фізики майже всіх інститутів Національної академії наук України, що зосереджені у Харкові, студенти та молоді науковці вищих навчальних закладів міста. Вражає й широка тематика семінару — від фізики елементарних частинок, високих енергій та конденсованого стану — до астрофізики та космології.
Першим ініціатором проведення загальнофізичних семінарів у Харкові став академік, лауреат Нобелівської премії з фізики Лев Ландау, який протягом 1932–1937 років керував теоретичним відділом Українського фізико-технічного інституту та одночасно викладав у Харківському університеті.
Згодом організаційними питаннями семінару почали займатися його учні — академіки Олександр Ахієзер та Ілля Ліфшиць, які раз на місяць проводили два загальноміські семінари в Будинку вчених, де обговорювалися найактуальніші на той час проблеми фізики. Але у 1990-ті роки через ряд причин цю традицію було порушено.
Наразі семінар проводиться під егідою Інституту теоретичної фізики імені О. І. Ахієзера Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», фізико-технічного факультету університету та Українського фізичного товариства. Науковий захід користується заслуженою популярністю серед студентів та науковців Харкова завдяки атмосфері доброзичливості, демократичності та допитливості, яку створює його керівник, академік Микола Шульга, продовжуючи традиції своїх вчителів в науці.
Вже протягом 10 років семінар успішно виконує своє основне завдання — залучення молоді до науки: студенти мають можливість визначитися зі своїми інтересами в сучасній фізиці, встановити контакти та зв’язки з майбутніми науковими керівниками, поспілкуватися з провідними вітчизняними та зарубіжними вченими.
Починаючи з 2004 року на семінарах виступали провідні фізики не лише Харкова, а й інших міст України, вчені близького (Росія) та далекого (Південна Африканська Республіка, Сполучені Штати Америки, Італія, Іспанія, Франція, Німеччина) зарубіжжя. Окрім цього, 12–14 лютого 2014 року в рамках семінару вченими Франції, які беруть активну участь у проведенні фізичних експериментів на Великому адронному колайдері в ЦЕРНі, було проведено Міжнародну школу з фізики високих енергій для молодих науковців та студентів.
Загалом за 10 років роботи відбулося 111 засідань. З 2011 року семінар транслюється на сайті «ЯTV», записи минулих заходів можна переглянути на сторінці YouTube.