23 грудня 2014 року
Круглий стіл з питань стратегій реформування вищої освіти України
У Каразінському університеті відбулося засідання круглого столу за участю науковців та освітян з метою обговорення стратегій реформування вищої освіти України.
До складу президії увійшли перший заступник Міністра освіти і науки України Інна Совсун, ректор університету, академік Віль Бакіров, ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, академік Василь Тацій, заступник голови Харківської обласної державної адміністрації Юлія Світлична, директор департаменту освіти та науки Харківської обласної державної адміністрації Анатолій Бабічев.
У ході засідання Інна Совсун презентувала проект стратегії реформування вищої освіти України, яка регламентуватиме, зокрема, завдання та терміни їх виконання, механізми реалізації, проблеми, що потребують вирішення, а також можливі ризики та проблеми, які не буде вирішено протягом найближчих п’яти років.
«Сьогодні ми маємо змогу обговорити надзвичайно важливий, цікавий, можливо суперечливий та ще не зовсім досконалий, але, безумовно, важливий документ. В його основі — бачення того, яким чином крок за кроком необхідно реформувати нашу вищу освіту», — зазначив Віль Бакіров.
«У стратегії велику увагу приділено аналізу поточного стану вищої освіти, здійснено спробу визначити цілі й необхідні ресурси для їх досягнення, охарактеризовано принципи, на яких вона будується: людиноцентричність, наукова обґрунтованість, готовність до системних змін, реалістичність, послідовність, також не останнє завдання стратегії — об’єднання освітян довкола її втілення», — розповіла Інна Совсун.
Загалом під час зустрічі було обговорено поточну ситуацію, підходи до системи фінансування, рівня якості, доступності вищої освіти та автономію вищих навчальних закладів. Зокрема, у контексті якості вища освіта потребує формування нового переліку галузей знань та спеціальностей, розробки освітніх програм, сприйняття процесу ліцензування та акредитації як базової технології стимулювання підвищення якості, формування Національного агентства та інших незалежних установ оцінювання якості, збільшення кількості спільних міжнародних курсів і програм обмінів для викладачів та студентів, присвоєння вчених звань за наукову діяльність, а також за знання й використання англійської мови.
У рамках заходу презентовано концептуальні засади законопроекту «Про вищу освіту» та результати дослідження якості системи формування контингенту студентів вищих навчальних закладів України за результатами зовнішнього незалежного оцінювання вступників.