11 грудня 2014 року
Лекція «Жіноче тіло у традиційній культурі українців»
У Каразінському університеті за ініціативою історичного факультету та Центру українських студій імені Д. І. Багалія відбулася лекція доцента кафедри етнології та краєзнавства історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ірини Василівни Ігнатенко, в рамках якої науковець презентувала свою книгу «Жіноче тіло у традиційній культурі українців».
Авторка видання, яке стало бестселером, розповіла, перш за все, про виникнення ідеї розгляду такої теми, яка з’явилася під час польових досліджень на Поліссі, спрямованих на вивчення народної медицини та магії, що її супроводжувала. За словами І. В. Ігнатенко, топ-темою розповідей респонденток похилого віку, окрім заявленої, була особиста: «У стареньких з’являється в очах вогник молодої жінки, і розумієш, що це не бабуся, а жінка з великим досвідом, яка хоче ним поділитися».
Науковець відзначила, що ця тема була дещо табуйована і маргіналізована в академічній спільноті: наявні лише епізодичні згадки у контексті іншої проблематики в історичних, етнологічних та фольклорних розвідках.
І. В. Ігнатенко окреслила головні віхи життя українки від розквіту до згасання та обряди й ритуали, якими вони супроводжувалися, зокрема розглянула і прокоментувала весільні звичаї, народження дітей. Також етнолог розповіла про стосунки пари до одруження і порушила питання дітозгубництва та позашлюбних дітей.
Лекція викликала неабиякий інтерес у присутніх викладачів і студентів та жваве обговорення, під час якого, з-поміж іншого, було відзначено, що сучасне покоління мислить дещо іншими категоріями, адже раніше в українському суспільстві значення роду превалювало над індивідуальним, чим пояснюється устрій життя та цінності наших предків.