11 грудня 2014 року
Прес-конференція «Енергоефективність в кожен дім»
У Каразінському університеті за ініціативою фізико-енергетичного факультету відбулася прес-конференція «Енергоефективність в кожен дім», присвячена початку реалізації проекту «Природний газ — шлях до сталого енергетичного розвитку» у рамках програми «Український інститут газу нетрадиційних джерел».
Під час заходу керівник проекту, декан фізико-енергетичного факультету, професор Костянтин Нємченко розповів присутнім про можливі заходи для підвищення енергоефективності та особливості LED-освітлення. Науковець проаналізував зв’язок альтернативної енергетики і наукомістких технологій, зазначивши, що альтернативні джерела енергії вимагають високих технологій та знань щодо їх використання.
«Одним із альтернативних джерел енергії наразі є енергоефективність. Наприклад, вимкнувши світло, ми можемо виробляти додаткову енергію. Варто відзначити, що у 2014 році Нобелівську премію з фізики присуджено за винахід ефективних блакитних світловипромінювальних діодів, що дозволило створити яскраві й економічні джерела білого світла. Тож світлодіодні лампочки стали новим способом збереження енергії: вони можуть споживати потужність 5 Вт, а горіти при цьому, як звичайна лампа на 30 Вт», — підкреслив учений.
Метою проекту є підвищення рівня енергоефективності та раціонального використання природного газу у територіальних громадах Харківської та Донецької областей, зокрема Балаклійського, Барвінківського, Ізюмського та Слов’янського районів, шляхом поширення обізнаності про кращі практики й економічну доцільність енергозбереження та раціонального використання природних енергетичних ресурсів.
«Ідея розповісти про способи економії на побутовому рівні з’явилася майже рік тому, тоді ми організували акцію у Люботині, продемонструвавши, як сонячна панель може виробляти енергію. Загалом, я популяризую енергоефективність протягом восьми років, за цей час частка споживання енергії у комунальному секторі зросла від 18 % до 43 %. Цим проектом ми хочемо показати, яким чином, не відмовляючи собі у комфорті, економити енергію, щоб знизити споживання до 10 %», — повідомила експерт проекту Ганна Прокаєва.
Експерт з енергозбереження, енергоефективних та інноваційних технологій Іван Єфанов ознайомив присутніх зі станом, перспективами, можливостями та майбутнім сонячної енергетики: «За вісім хвилин Сонце дає стільки енергії, скільки людство використовує протягом року, за день — протягом 180 років. Тож настав час використовувати його енергію: сонячні колектори можна застосовувати для отримання гарячої води, підігріву води в басейнах, підтримки систем опалення, а фотомодулі — для отримання електроенергії».
У свою чергу, голова громадської організації «Нова Енергія» Віталій Филенко розповів про тепловізійне обстеження будинків, квартир та об’єктів соціальної інфраструктури (клуби, дитячі садки, школи), яке може допомогти виявити проблемні місця споруд з точки зору збереження тепла.
Загалом у рамках проекту планується 12 виїздів — «Ярмарок енергоефективних рішень» — до територіальних громад, на яких представлятимуться можливості сонячної енергетики, LED-освітлення та наочно демонструватиметься тепловізійне обстеження. Таким чином організатори планують навчити мешканців невеликих міст і селищ правилам економії енергоресурсів та допомогти перебороти найбільш поширені ментальні стереотипи про те, що енергоефективні заходи потребують значних фінансових витрат та енергозбереження пов’язане з вимогою скорочення звичних і необхідних для комфортних умов проживання витрат комунальних послуг.