17 грудня 2019 року
Тренінг «Політичні маніпуляції: ідентифікуємо, аналізуємо, нейтралізуємо»
12 грудня 2019 року в університеті відбувся тренінг «Політичні маніпуляції: ідентифікуємо, аналізуємо, нейтралізуємо» від аналітичного центру «Обсерваторія демократії» спільно з кафедрою політології філософського факультету Каразінського університету.
У межах першого блоку тренінгу з доповіддю «Маніпуляції в політичній риториці» виступив експерт аналітичного центру «Обсерваторія демократії», кандидат політичних наук, старший викладач кафедри політології філософського факультету університету Антон Авксентьєв.
Лектор розкрив поняття «маніпуляція», розповів про специфічне подання істинних фактів, навів аналіз маніпуляцій, конкретні слова та цифри, які найчастіше зустрічаються в риториці політиків. Антон Авксентьєв розбирав конкретні випадки маніпуляцій, наводив приклади, серед яких — використання слів-маркерів, персоналізація ідей, кореляції тощо.
У межах першого блоку учасники тренінгу пройшли тест, розповіли, як вони розуміють маніпуляції, а також аналізували текст на наявність маніпуляцій.
У другому блоці про популізм як політичну маніпуляцію розповів директор центру зв’язків з громадськістю, доцент Максим Фоломєєв. Він зазначив, що в основі популізму — прагнення тієї чи іншої політичної сили завоювати довіру й підтримку мас, сподобатися народу. При цьому реальні цілі політиків-популістів (боротьба за владу, збагачення), як правило, прикриваються соціально привабливим ідеями.
Максим Фоломєєв окреслив основні риси популізму, серед яких — спроба підлаштуватися під вимоги простого народу, використання рис побутової свідомості людей, їхньої готовності емоційно реагувати на гучні гасла тощо, а також навів основні прийоми популізму: використання слів-маркерів, емоційної риторики, гасла без алгоритмів тощо. Крім цього, він навів основні шляхи протидії популізму: фактчекінг, висміювання фактів популізму або популістів, акцент на ідеях або пропозиціях, а не на лідерах, критичне мислення тощо.
Також спікер презентував індекс популізму, розроблений експертами аналітичного центру «Обсерваторія демократії». З його допомогою можна виміряти рівень популізму в політичних програмах.
Наприкінці тренінгу учасники закріпили отримані знання розробленням власних унікальних індексів популізму.