24 липня 2013 року
Транс-Європейська школа молодих учених з фізики високих енергій
9–16 липня 2013 року на Харківщині проходила VII Транс-Європейська школа молодих учених з фізики високих енергій (TES-HEP).
У роботі школи взяли участь понад 50 студентів старших курсів та аспірантів провідних університетів Білорусі, Великобританії, Італії, Лівану, Польщі, Росії, Сполучених Штатів Америки, Туреччини, Угорщини, України, Філіппін і Франції. З лекціями та семінарами з фундаментальних проблем та сучасного стану фізики високих енергій виступили 26 провідних учених, які працюють в Європейському центрі ядерних досліджень (CERN) та інших наукових центрах Європи.
Щороку школи проводяться за ініціативи Національного центру наукових досліджень Франції (CNRS), Національної академії наук України та Міністерства освіти і науки України. Співголовою школи з українського боку є директор Інституту теоретичної фізики імені О.І. Ахієзера Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», завідувач кафедри ядерної та медичної фізики фізико-технічного факультету Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, академік М.Ф. Шульга. Активну участь в організації та проведенні школи брали проректор, академік М.О. Азарєнков, викладачі та наукові співробітники фізико-технічного факультету Каразінського університету та Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» доктор фізико-математичних наук О.Ю. Корчін, кандидати фізико-математичних наук С.П. Фомін, Л.Н. Давидов, А.С. Пелетминський, С.Н. Шульга, аспіранти С.В. Трофименко, І.В. Кириллин, С.А. Івашин, А.С. Фомін, а також студенти 4–5 курсів.
Особливістю шкіл TES-HEP є орієнтація на останні досягнення в галузі фізики високих енергій, астрофізики і космології, тому цьогоріч головними об'єктами обговорення стали бозон Хіггса, нещодавно виявлений на Великому адронному колайдері в Європейському центрі ядерних досліджень, темна матерія та темна енергія, активні пошуки яких ведуться як в земних лабораторіях на базі новітніх прискорювальних і детектуючих систем, так і на просторах Всесвіту з використанням позаземних астрофізичних обсерваторій. У зв'язку з цим під час обговорень велика увага приділялася інструментарію сучасної фізики високих енергій. Зі спеціальними лекціями на цю тему виступили директор одного з найбільших наукових центрів Німеччини DESY, доктор Йохім Мніх, відповідальний за співробітництво Європейського центру ядерних досліджень з країнами Східної Європи Тадеуш Куртика, співробітники Європейського центру ядерних досліджень Дж. Серрано та В. Сордіні.
У рамках школи відбулася зустріч представників нещодавно створеної Ключової лабораторії фізики високих енергій за участю академіків М.Ф. Шульги, В.Є. Сторіжко, Б.В. Гриньова з українського боку та представників керівництва Європейського центру ядерних досліджень. Головні завдання Ключової лабораторії — координація діяльності вчених у рамках міжнародного науково-технічного співробітництва між Україною та Європейським центром ядерних досліджень і підтримка пріоритетних досліджень у цій галузі. Результатом зустрічі стали конкретні домовленості щодо спільних робіт.
Організатори (PDF, 431 Kb)